Від 50% до 90% - саме таку частку ринку готових молочних продуктів контролюють професійні виробники молока напряму або через свої кооперативи в більшості розвинених країн світу. Такі продукти мають високу довіру споживачів завдяки свіжості, якості та конкурентній ціні, адже на шляху молока від фермера до споживача не існує посередників.


В Україні професійні виробники молока контролюють 0% ринку готових молочних продуктів, який поділено між собою міжнародними переробниками та національними приватними компаніями. Саме відсутність «третьої сили»,  на думку Андрія Ярмака, керівника молочних проектів ФАО/ЄБРР в Україні та Грузії та економіста інвестиційного департаменту ФАО, заважає подальшому розвитку молочного бізнеса в країні.

Конкуренція на світовому ринку молокопродуктів йде між постачальниками якісних але конкурентних по ціні товарів. В Україні ж, навіть сьогодні, переробники, подекуди, платять таку саму ціну за об’ємні партію молока 1-2 гатунку, яке не відповідає найменшим вимогам до якості сировини провідних країн світу, як і за молоко ґатунку екстра, який відповідає найвищим стандартам ЄС.

Саме тому, українські виробники найякіснішого молока, за підтримки ФАО, ЄБРР та АВМ вирішили взяти справу в свої руки, і розпочати власне виробництво продуктів найвищої якості спільно з вітчизняним переробником ТМ «Молокія», який сповідує  філософію виготовлення якісних молочних продуктів з високоякісної сировини.  

«На першому етапі планується щоденно переробляти 45 тонн молока ґатунку екстра на окремій виробничій лінії, з яких буде вироблятися кефір та йогурт преміальної якості з поміткою «АВМ рекомендує»», - говорить директор Тернопільського молокозаводу Віталій Ковальчук.

«Дуже важливо, що підприємства-постачальники молока: «Кищенці» та «Дзензелівське», в цьому проекті будуть повноцінними партнерами, адже крім високої ціни за якісне молоко, вони також будуть отримувати 50% прибутку від реалізації кінцевої продукції – це наш перший маленький крок до побудови повноцінної кооперативної системи переробки молока, адже ми вже працюємо над бізнес-планом власного заводу з переробки молока, а число виробників молока найвищого гатунку, які вже зараз готові долучитися до проекту, вже перевищує півтора десятки»,  - інформує Андрій Дикун, голова Всеукраїнської Аграрної Ради.

«В 2016 році частка молока ґатунку екстра в загальній переробці молока України сягнула 10%, порівняно до ледве 3% всього 5 років тому. За цей час виробництво молока «еврогатунку» зросло в 3,2 рази, коли загальне виробництво молока зменшилося на 6%», - наводить статистику Андрій Ярмак.

За словами економіста інвестиційного департаменту ФАО, саме таке молоко, в поєднанні з кооперативною переробкою і виготовленням продуктів найвищої якості, і є нашим квитком на світовий молочний ринок.

«Крім того, це дозволить повернути довіру споживача до молочних продуктів вітчизняного виробництва та зробити якісний продукт доступним для українців»,  - додає експерт.

Довідка:

Асоціація виробників молока (АВМ) – професійне об’єднання господарств, які займаються молочним скотарством. Створена у 2009 році АВМ є представником національної молочної галузі, головним лобістом інтересів молочарів на державному рівні та відстоює виробництво якісних молочних продуктів. Сьогодні понад 130 господарств з усіх куточків України є членами АВМ та мають 135 тис. голів великої рогатої худоби. Загальний земельний банк АВМ складає 1,3 млн га. Слід підкреслити, що спільний об’єм молока АВМ становить 460 тис. тонн. Близько 30% зданого на переробку українського молока ґатунку екстра класу вироблено господарствами АВМ.

«Молокія» - торгова марка молочної продукції, виготовленої на потужностях ПрАТ «Тернопільський молокозавод». Заснований ще у 1957р, на сьогодні ПрАТ «Тернопільський молокозавод» є одним із найпотужніших та найбільш інноваційних молокопереробних підприємств України. Можливості молоко переробки в день сягають близько 400т. Левову частку сировини для виготовлення продукції під ТМ «Молокія» становить молоко від фермерських господарств.

«Молокія» перша в Україні та п’ята в Європі впровадила технологію подвійної очистки молока -сировини Fresh Milk technology.

«Молокія» сповідує філософію виготовлення свіжих та корисних молочних продуктів з Fresh Milk молока.