Актуально

Протягом останніх трьох років молочна галузь України знаходиться в досить глибокій кризі. 

Протягом останніх трьох років молочна галузь України знаходиться в досить глибокій кризі : скорочується загальне виробництво молока, все менше надходить молока на переробку. Минулого року це вже було всього 3.5 млн т. Якщо так піде далі, Україна опиниться в такій само ситуації, як, наприклад, Болгарія, де 70% молочної продукції це імпорт.

 У такій ситуації мало одних декларацій, потрібні дії. І перш за все ці дії повинні бути спрямовані на те, щоб добитися від влади розуміння важливості молочної галузі для економіки країни. Для того, щоб в галузі відбулися зміни, повинні відбутися зміни в державному мисленні. 

 Завдання, яке Спілка розглядає як першочергове, це донести до відома тих, хто приймає державні рішення, тобто до чиновників відповідних міністерств та депутатів ВР, об’єктивну інформацію про сучасний стан галузі та ті загрози, які несе продовження бездіяльності держави не тільки для самої молочної галузі, але й для продовольчої безпеки країни. Крім того, Спілка готова надати розрахунки, які доводять економічні переваги, які отримає держава, надаючи підтримку галузі.

 Тим, хто працює в молочній галузі відомо, що вже багато років у нас існує кілька професійних громадських об‘єднань. Це «Спілка молочних підприємств України», «Укрмолпром» та «Укрконсервмолоко». Є також "Асоціація українських виробників морозива та заморожених продуктів", підприємства якої теж є споживачами сирого молока. Зараз ідуть переговори, метою яких є об‘єднання зусиль всіх вказаних асоціацій для більш потужного лобіювання інтересів галузі. Маємо надію, що до кінця цього року процес об’єднання зусиль буде завершено. 

 Напрямки поточної роботи Спілки відображено у змінах її структури, де тепер є Виконавча дирекція, що об’єднує інформаційний, експертно-аналітичний, юридичний, адміністративний відділи, а також відділ підтримки підприємств галузі. Ми сподіваємося на донорську підтримку наших молочних компаній, яка дозволить нам залучати більше висококласних спеціалістів для постійного захисту інтересів підприємств галузі та українських споживачів молочної продукції. Ми будемо боротися за зниження цін на полицях не популістськими закликами та безвідповідальними заявами, а пошуком для цього дієздатних економічних засобів, одним з яких є, наприклад, зниження собівартості. Для цього ми закликаємо до партнерства виробників сировини.

 Зараз зусилля Спілки зосереджено на невідкладних питаннях, які потребують негайного вирішення. Останнім часом ми наполегливо лобіюємо прийняття  «Проекту Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування операцій з постачання окремих видів продукції тваринництва» №5425-д. За участі досвідчених економістів нами було проведено опитування молокозаводів та проаналізовано наслідки прийняття однократного зниження ПДВ до 14% в одній ланці (молоко сире незбиране), і ми вважаємо, що на даний момент, з урахуванням ситуації на сировинному ринку та інших економічних та адміністративних причин, найкращим виходом буде термінове повернення до 20% ПДВ. Тому ми й підтримуємо законопроект №5425-д.

 Ще одна проблема, яка хвилює підприємства Спілки, це зростання молочного імпорту, особливо імпорту сиру. Ніякою мірою мова не йде про «боротьбу з імпортом» чи про «захист від імпорту». Мова про створення державою рівних умов для зарубіжних компаній, які експортують до України свої продукти, маючи від своїх держав і ЄС потужні експортні та масу інших субсидій, і вітчизняних переробників, які взагалі ніякої підтримки з боку держави не мають. Спілка буде добиватися, щоб умови конкуренції були однакові для всіх учасників ринку. 

 Чому Спілка наполягає на терміновому вирішенні питання з імпортом? Тому що з тим невиправдано високим рівнем ціни на сире молоко, який ми маємо зараз, ми неконкурентні з імпортними продуктами. Якщо ціни на сире молоко ще зростатимуть, буде зростати і ціна продукту на полиці. Наш споживач цих цінових перегонів не витримає. Поки продовжуватиметься боротьба за ціну між виробниками і переробниками, дешевий імпорт заходитиме на наш ринок, а наш споживач скорочуватиме споживання вітчизняних молочних продуктів. І це призведе до того, що фермери в цій ситуації не зможуть нарощувати виробництво сировини, бо попиту на неї вже не буде. Це наша спільна проблема, яку переробникам і виробникам молока потрібно вирішувати якнайшвидше.

 У галузі є ще багато важливих проблем, крім тих, що вже названо, але ми у Спілці намагаємося правильно розставити пріоритети. Зважаючи на свої можливості, завданнями на поточний рік ми вважаємо повернення ставки ПДВ з 14% до попередніх 20%, реєстрацію Законопроекту про торгівлю харчовими продуктами та привернення уваги депутатів до того, що в Законопроекті про «Про молоко, молочні продукти та харчові продукти, що їх імітують» не враховано інтереси молокопереробних підприємств, що у разі його прийняття може спровокувати серйозні наслідки для молочної галузі. 

 Стратегічно Спілка націлена не тільки на захист інтересів підприємств молочної галузі, але й на захист інтересів українського споживача, який повинен мати можливість купувати доступні молочні продукти вітчизняного виробництва та пишатися своїми молочними фермерами та переробними компаніями. І ми розраховуємо, що молочна галузь України нарешті отримає  належну підтримку від держави і зможе швидко вийти з кризи та зайняти належне їй місце в економіці країни.


Вадим Чагаровський

Голова Об'єднання "Спілка молочних підприємств України"