Питання пошуку української моделі регулювання обігу земель сільськогосподарського призначення було обговорено під час виїзного засідання Комітету з
питань аграрної політики та земельних відносин у м.Батурин Чернігівської області

Учасники засідання також обговорили державні механізми підвищення конкурентоздатності виробництва, зокрема, пільгові режими оподаткування сільгосптоваровиробників та аспекти їх прямої бюджетної підтримки.

Участь у засіданні Комітету взяли народні депутати України, Міністр аграрної політики та продовольства Тарас Кутовий, Голова Чернігівської обласної державної адміністрації Валерій Куліч, Президент Національної академії аграрних наук України Ярослав Гадзало, посадові особи Державної фіскальної служби України, науковці, представники громадських організацій, суб’єктів господарювання та фермерських господарств.

Засідання відбулось під головуванням народного депутата, члена профільного парламентського Комітету Миколи Кучера, який у вступному слові коротко розповів про основні напрями роботи Комітету та про найактуальніші питання, що наразі хвилюють усіх аграріїв країни. Голова Чернігівської ОДА Валерій Куліч наголосив, що у аграріїв сьогодні головне питання – «не розмір податків, а ускладнення їх адміністрування», та закликав до пошуку таких законодавчих рішень, які будуть зрозумілі і доступні для виконання навіть дрібними фермерськими господарствами.

Члени Комітету та присутні наголосили на необхідності відновлення повного спеціального режиму оподаткування ПДВ для сільськогосподарських товаровиробників або його збереження в першу чергу для галузей, які працюють на внутрішній ринок. Зазначалося також, що наразі варіанти оподаткування АПК та державної підтримки напрацьовуються у робочій групі, яка створена на виконання доручення Прем’єр-міністра України В. Гройсмана під головуванням Першого віце-прем'єр-міністра – міністра економічного розвитку і торгівлі Степана Кубіва.

Міністр аграрної політики та продовольства України Тарас Кутовий у своєму виступі зауважив, що «залишати ситуацію на ринку землі без змін сьогодні вже неможливо», та повідомив, що Міністерством спільно із Держгеокадастром підготовлено власний проект Закону «Про обіг земель сільськогосподарського призначення».

За словами міністра, у парламенті наразі знаходиться 7 «земельних» законопроектів. Документом, розробленим МінАП, пропонується надати орендарям можливість відчужувати право оренди, визначити умови надання в оренду земель державної або комунальної власності для сільськогосподарських потреб або під забудову.

Як наголосив Т.Кутовий, в умовах дії мораторію на обіг земель сільськогосподарського призначення законопроект створює фермерам можливість закласти орендовані землі, а отримані кошти вкласти у розвиток власного господарства. Це, у свою чергу, позитивно вплине на інфраструктуру сільських територій.
Члени Комітету вислухали претензії та зауваження від присутніх щодо зняття мораторію на продаж землі та повідомили, що найближчим часом у різних областях України відбудеться широке обговорення даного питання.