За даними дослідження, яке протягом 9 місяців 2016 р. проводило ГО "Громадський контроль захисту прав споживачів", з 34 зразків вершкового масла від різних виробників тільки 9 виявилися зроблені з молочних жирів. З 41 торгової марки сметани, фальсифікатом виявилося 9 зразків, або 22%. 

Згідно з інформацією організації, 74% зразків солодковершкового масла, відібраних в торгових мережах Києва, Полтави, Львова та Одеси, в різній степені містили немолочні жири невідомого походження. Деякі упаковки з невідомим продуктом всередині навіть маркувалися знаками ДСТУ та ТУ. До речі, ще на початку року бракувалося тільки 40% вершкового масла, а 60% припадало на доброякісний продукт. Сметану влітку підробляли частіше, ніж взимку, коли молочна сировина в дефіциті. Вміст немолочного жиру в сметані коливався від 5% до 100%.

Найбільш злісними фальсифікаторами, за даними "Громадського контролю", виявилися: ТОВ "Титан" (ТМ "Кілія", Одеська область, 57% немолочного жиру) ТОВ "Молочна компанія" (Київська область, 84% немолочного жиру) ПП Джівальдіс (Хмельницька область , 100% немолочного жиру).

Дві останні компанії також випускають фальсифіковане молоко і сир, причому ТОВ "Молочна компанія" замінює 100% жиру в молоці і кисломолочний сир. В інших 17 відібраних зразках молока в трьох випадках не були витримані показники жирності та вмісту молочного білка, а в одному - виявлений антибіотик.

А от солодкі дитячі сиркові маси робляться повністю з молока. Але в них були виявлені невідповідності за вмістом білка і жиру. Що стосується сиру (кисломолочного сиру), перевіреного в серпні-листопаді, то з 22 зразків тільки три виявилися з немолочного жирами.

В організації зазначають, що зразки для досліджень купувалися виключно в торгових мережах, які покривають близько 35% ринку продажу продуктів харчування. Решта продається на ринках, в кіосках і магазинчиках. І там з якістю продукції справи йдуть ще гірше.

Що стосується реакції торгових точок на скарги покупців, то громадські активісти стверджують, що вони відмовляються прибирати з полиць фальсифікат, посилаючись на те, що вони не можуть звужувати асортимент, також відмовляються брати дорожчий, але більш якісний продукт, оскільки фальсифікат продається краще.

Громадські працівники відзначають: у них немає ніяких дієвих інструментів впливу, а Держродспоживслужба два останніх роки практично цим не замається, що і призвело до збільшення масштабів фальсифікацій.

У той же час відзначається, що АМКУ став приймати скарги на неякісні продукти. Такі звернення розглядаються за 2-3 місяці і навіть закінчуються накладанням штрафів - по 2-4 тис. грн, але бувають і максимальні - близько 70 тис. грн

©Пропозиція - Головний журнал з питань агробізнесу