Купуючи у супермаркеті чи на базарі харчі, більшість українців звертають увагу не лише на вартість товару, а й на склад, виробника. Громадська організація «Громадський контроль захисту прав споживачів»  провела аналіз молочних та кисломолочних продуктів по всій країні. Виявилося, що багато торгівельних марок лише пишуть «масло», а насправді продають спред. У молоко додають антибіотик. Такі та інші порушення виявила державна лабораторія «Укрметртестстандарт».

Масло

«Громадський контроль» перевірив 34 зразки масла різних виробників, лише 9 з них мали право називатися маслом.

За інформацією, наданою вищенаведеною громадською організацією під час прес-конференції,у ЛІГАБізнесІнформ,це: ТМ «President» 82,0%,ТМ «Ферма» 73,0%, масло «Бродівське» 73,0%, масло «Ружа» 73,0%, масло ТМ «Нова Троя» 73,0%, масло «Простоквашино» 72,6%, масло «Вологодське» 82,5%, масло ТМ «Кухарочка» 72,5% та масло 72,9% (ПАТ «Новокаховский завод плавлених сирів».
25 зразків виявились підробкою. Вони містили немолочні жири, а значить повинні називатися «спредом», а не «маслом».  От деякі з них: масло ТМ Кілія (ТОВ Титан), масло «Попільнянське» 72,7% жиру(ТОВ «Андрушівський маслосирзавод»), масло ТМ «Веселий Ласунчик» 73,0%,  масло ТМ «Всесмак» 73,0%. 

Сметана

 З 41 зразка сметани, яку перевірила громадська організація, фальсифікованими виявилися 9 зразків. У сметані також було знайдено немолочні жири.

Якісна сметана: ТМ «Словяночка», ТМ «Ферма», ТМ «Своя лінія», ТМ «Селянська», ТМ «Простоквашино», ТМ «Молокія», ТМ «Повна чаша», ТМ «Заречье», ТМ «Галичина», ТМ «Злагода», ТМ «Гармонія», ТМ «Зарог», ТМ «Чайка», ТМ «Волошкове поле», ТМ «Віта», ТМ «Кагма», ТМ «CLEVER», ТМ «VARTO», ТМ «Армол», ТМ «ЛВК».

А от ТОВ «ТИТАН» ТМ «КІЛІЯ», ТОВ «Молочна Компанія», ПП «Дживальдіс».

Молоко

З молоком ситуація ще гірше ніж з маслом та сметаною. Так, було перевірено 17 зразків молока. 3 зразка, як виявилося, не відповідають НД за фізико-хімічним показником вмісту білка, у 2 зразках було знайдено немолочні жири, і в 1 зразку, навіть, виявлений антибіотик.

Так, якісним молоком виявилося молоко ТМ «Словяночка», ТМ «Галичина», ТМ «Яготинське» та ТМ «Добряна».

А от ПП «Дживальдіс» Хмельницької області виробляє молоко, яке містить 69% немолочного жиру. Ще гіршої якості молоко у ТОВ «Молочна компанія» Київської області.

Ольга Котехова, заступник Голови ГО "Громадський контроль захисту прав споживачів" розповіла, що для проведення дослідження молоко, масло та сметану купували у звичайних столичних супермаркетах. А саме: BILLA, Ашан, Караван. Проте пані Котехова впевнена, що на базарах ситуація є ще гіршою.

Вадим Чагаровський, голова ради директорів “Спілка молочних підприємств України” впевнений, що безкарність спричинила таку ситуацію в Україні з продуктами харчування. Він вважає, щоб припинити неподобство з підробками молочних товарів потрібно:

- Перевіряти дозвіл на виробництво певної групи харчів. За словами експерта, часто його не має взагалі.

- Припинити діяльність підприємств, які неодноразово ловились на фальсифікації продуктів.
Лілія Стиренко, т.в.о. обов’язки заступника Голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів пояснила, що є різниця між якістю товара та безпечністю.
- Жири рослинного походження у маслі чи в молокі безпечні. Людина не помре, вживши такий продукт. Але це вже не масло, а спред. І коштувати такий продукт повинен саме як серед, - пояснює пані Cтиренко.

Чи може споживач самостійно відрізнити фальсифіковане масло чи молоко, від якісного товару? Фахівці єдині у думці, - що, ні. Проте працює ряд громадських організацій, таких, як вищенаведена. Які проводять дослідження з питань якості продуктів та публікують результати у ЗМІ. Тому читачам можна порадити лише частіше читати новини.

Також Лілія Стиренко додала, що якісне справжнє масло аж ніяк не може коштувати дешево. Неможливо купити зараз якісне масло вартістю 10 грн за упаковку. Тому, купуючи дешеві товари не потрібно себе обманювати.

Джерело: Вечірній Київ